Články >> Návody, rady a střihy pro šití dobových oděvů
Návody, rady a střihy pro šití dobových oděvů
06.08.2008

Cílem tohoto článku je obsáhnout praktické informace pro ty, kteří zamýšlejí ušít si základní oděv prostého člověka z první poloviny 14. století.

Nejprve několik obecných rad:

  1. Nespěchejte. Není dobré vybavit se prvním kostýmem bezhlavě, jen proto, abyste „už něco měli“, nebo proto, že se vám nějaká věc nebo kus oděvu líbí a rádi byste je vlastnili bez ohledu na to, jestli se ke zbytku hodí, nebo ne. Postupujte s rozvahou – ušetříte si tak mnoho chybných kroků, kterých byste později mohli litovat.
  2. Nejprve si vše dobře rozmyslete a shromážděte potřebné podklady. Ze zkušenosti víme, že mnoho lidí v dobré víře vloží mnoho práce i materiálu do šití svého prvního oděvu, ale výsledek nepůsobí dobře. Je to právě tím, že těmto lidem scházejí informace. Prvním krokem by mělo být stanovení, pro jakou konkrétní postavu by měl být oděv určen, a tomu je pak třeba podřídit všechny kroky následující. Oděv tak bude působit konzistentně.
  3. Neimprovizujte! Tím není myšleno, abyste přesně kopírovali šaty z fotografií, ale držte se ve stanovených mezích. Chceme-li oživovat historii takovou, jaká byla, není pro bujnou fantazii místo. Nejrůznějších variací a kombinací střihů, materiálů, barev, detailů, doplňků je mnoho, není důvod vymýšlet další. Častou chybou je uvažování typu „to mohlo být“. Nesnažíme se dělat to, co mohlo být, ale to, co prokazatelně bylo. Vše by mělo být možno podložit dobovými prameny, nebo alespoň analogiemi.
  4. Méně je více. „Lepší šaty“ nemusí znamenat oděv princezny (či prince) z pohádky. Mnohem hodnotnější je dobře udělaný kostým prostého člověka – i to je pro začátečníka dost velké sousto. Energii ušetřenou nešitím fantasticko-pohádkové róby plné sametu, krajek a třpytek raději vložte do detailů prostého šatu.
  5. Detaily – drobnější části oděvu, doplňky jako opasky či brašničky, zdobení, zapínání – dělají velkou část celkového dojmu. Mohou jej umocnit, ale i zkazit.
  6. XIV. století není dobou primitivů chodících v cárech. Tehdejší řemeslníci dokázali i na jednoduchých výrobcích odvést precizní práci. Gotika je také velmi zdobná – i prosté šaty mohou být doplněny jednodušším zdobením, jako jsou například výšivky nebo šperky.
  7. Gotika si též libuje v pestrosti. Nebojte se i na prostý šat použít pestré barvy i kombinace barev. Šetřete ale výraznými tóny (ty byly pro vysokou cenu vyhrazeny bohatým), volte spíše tlumenější. Neplýtvejte černou barvou – ta příliš v módě nebyla. Zapomeňte také na batiku a raději i na vzorované látky – i ty byly luxusní záležitostí pro bohaté.
  8. Používejte přírodní a pro naši dobu doložitelné látky i materiály na doplňky. Z textilií je to téměř výhradně len na jemnější části (bruchy, spodní suknice, čapky) a vlna na silnější (svrchní suknice, kápě, plášť). Objevit se mohla i látka z konopí nebo vláken kopřiv. Bavlna sice již byla v Evropě známá, ale na tkaní textilu se prakticky nepoužívala, nanejvýš ve směsi se lnem.
  9. Přírodní látky je před šitím nutné předsrážet vypráním na teplotu alespoň 40°C. Totéž platí i pro lněné nitě nebo vlněnou přízi.
  10. Nebudete-li si s něčím vědět rady, nebojte se na nás obrátit a ptát se. Je lepší se desetkrát zeptat, než jednou něco pokazit.

A teď už s chutí do toho! Co budeš šít?

ženský oděv
mužský oděv